Kdo je poporodní dula?

       Tato profese je u nás poměrně nová, proto není příliš rozšířené, kdo přesně poporodní dula je a s čím vším vám může pomoci. Ona vlastně ani dula není zatím příliš rozšířený termín. Když vidím výraz některých mužů ve chvíli, kdy se zmíním o dule, mám pocit, že začnou být nesví (možná si představují nějakou čarodějnici, možná erotickou pomůcku, kdoví :-)). „Normální“ dula je žena, která doprovází těhotné obdobím těhotenství a hlavně porodem, případně je jim oporou i po něm. Nejzásadnější je tam právě chvíle porodu a času těsně po něm. Může povzbudit, masírovat, poradit jak dýchat, jaké zkusit polohy a spousty dalších věcí, které ženě pomohou hladce porodit a začít se starat o své děťátko.

„Oproti tomu poporodní dula (jak už název vypovídá) je ženě oporou primárně po porodu.“

       Rozsah a druh pomoci se velmi liší ať už z důvodu nabídky různých dul, nebo rozmanitých potřeb žen. Prvorodičky potřebují často ujistit, uklidnit, případně poradit s kojením, manipulací s miminkem apod. Vícenásobné matky zase často potřebují víc „fyzické pomoci“ s domácností, se staršími dětmi nebo také jen vyslechnutí a povzbuzení, že to všechno zvládnou.

       Poporodní dula je zkrátka ženě k dispozici, aby jí pomohla hezky si užít šestinedělí, sžít se s miminkem a odpočívat v tak důležité chvíli. Dříve byly ženy po porodu opečovávány dalšími ženami, matkami, babičkami, tetami nebo jen sousedkami a všichni věděli, že šestinedělka potřebuje klid na zotavenou. Pomáhaly jí s vařením, domácností, případně byly k dispozici pro radu, když si novopečená maminka ještě nebyla v něčem jistá.

       Na jednu stranu rady někdy nejsou příliš žádoucí a můžeme je nést těžce, zvlášť od lidí, kteří jsou pro nás důležití (např. maminky, že :-)). 

„Důležité je naučit se rady vyslechnout a buď se jimi řídit, pokud s nimi souzníme a nebo asertivně říct, že děkujeme, ale chceme to dělat jinak.“ 

       Rady nejsou vždy špatné, jen se s nimi musíme naučit nakládat. Většinu věcí ohledně starání se o dítě stejně máme v sobě. Máme svoji úžasnou intuici, kterou bohužel často neposloucháme. Porod a nalezení nové role matky je podle mě ideální čas k tomu naučit se znovu naši intuici poslouchat. Někomu to jde snadno, někdo s tím trochu zápasí, ale vždycky je žena nejspokojenější, když jedná v souladu se svoji intuicí, a tak by to mělo být.

       Úkolem duly není ženu přesvědčit, že má něco dělat tak a nebo úplně naopak, ale ujistit ji, že ona je pro své miminko ta správná matka. A já věřím, že to tak opravdu je, že si nás miminka vybírají a tedy vědí, „do čeho jdou“ 🙂

Pokud byste i vy cítila, že potřebujete pomoct, obraťte se na mě! Ráda budu Vaší průvodkyní mateřstvím.

 

                                                                                          S láskou Betty